
Enzýmy na pečenie sú nevhynutné pri pečení chleba a pekárenských výrobkov. Premieňajú škrob z múky na cukry, ktoré kvasinky využívajú a rozkladajú lepkové bielkoviny a sliz. Soľno - drožďový proces využíva účinok vlastných enzýmov kvasiniek. Sú to proteíny, ktoré ako biokatalyzátory môžu iniciovať biochemické reakcie a/alebo ovplyvňovať ich priebeh. Enzýmy zostávajú nezmenené, teda slúžia len ako nástroje a samy sa nespotrebúvajú.
Enzýmy tvoria so substrátom enzým-substrát, pri ktorých sa substrát premieňa alebo štiepi. Po oddelení reakčného produktu od enzýmu je pripravený na ďalšie reakcie. Enzýmy pôsobia spôsobom špecifickým pre substrát a efekt, tj len premieňajú špecifický východiskový materiál alebo len katalyzujú špecifický typ reakcie.
Vďaka enzýmom na pečenie je zachovaná mäkkosť chleba a predĺžená trvanlivosť. Zvýšenie mäkkosti vedie k relatívne malému vráteniu starého chleba, čo pomáha kontrolovať zásoby a logistiku dodávky, čím sa znižuje plytvanie chlebom. Pomocou našich enzýmov dodáme muffinom, bábovkám, ťažkým krémovým tortám, piškótovým tortám a ďalším nadýchanejšiu a chutnejšiu textúru. Tiež zostane dlho svieža a mäkká. Enzýmy na pečenie sa používajú ako prísady do múky a nahradzujú chemické prísady.
Použitie rôznych typov enzýmov:
Všetky tieto enzýmy spolu zohrávajú dôležitú úlohu pri zachovaní objemu, mäkkosti striedky, chrumkavosti kôrky, zafarbení či zhnednutí kôrky a zachovaní čerstvosti.
Enzýmy sú široko používané v sektore pečenia. Prvou základnou ingredienciou je múka. V priemere múka obsahuje 82 % škrobu, 12 % bielkovín a 3 % vlákniny. Múka obsahuje aj prírodné enzýmy v prítomnosti vody. Tie sa podieľajú na procese, pri ktorom cesto získa správnu konzistenciu. Medzi tieto enzýmy patria amylázy, ktoré produkujú substrát pre kvasinkové enzýmy, ktoré uskutočňujú alkoholovú fermentáciu, proteázy, ktoré zväčšujú objem cesta a xylanázy, ktoré zvyšujú elasticitu cesta.
zdroj: https://enzymes.bio/
IČO: 35774223
IČDPH: SK 2020255622